Вестибулопластикою називають оперативне втручання, що проводиться з метою поглиблення передодня ротовій порожнині при недостатності його розмірів. Суть операції полягає в переміщенні м’язів і м’яких тканин в роті з розширенням області прикріплення ясен. Даний метод є ефективним для запобігання рецесії ясен і інших патологій.

Переддень ротової порожнини – це простір між зовнішньою стороною зубів і ясен і внутрішньою стороною губ і щік. Глибина цього простору дорівнює відстані між рівнем закінчення тканин ясен і областю перетворення слизової оболонки з рухомого в нерухомий стан. Нормальна глибина передодня ротовій порожнині становить від 5 до 10 міліметрів. Відстань до 5 міліметрів говорить про занадто малих розмірах передодня і аномальному розвитку тканин у фронтальній ділянці альвеолярного відростка.

За словами фахівців, при малих розмірах передодня нижче краю ясен область прикріплення слизової оболонки проявляється сильним звуженням або відсутній, що може спричинити за собою проблеми логопедичного і стоматологічного характеру і перешкоди в ході зубного протезування або при проведенні лікування у ортодонта.

Небезпека дрібного передодня ротовій порожнині

Дрібний переддень ротової порожнини – патологічний стан, який може бути вродженим або набутим. У другому випадку проблема виникає після зменшення глибини передодня через рубцювання тканин, викликаного травмами, опіками або проведеним втручанням в області м’яких тканин губ, що викликає помітне натяг ясен під різцями, обмеження губної рухливості, підвищений тонус м’язів підборіддя в процесі ковтання. В ході пережовування їжі тканини ясен постійно пошкоджуються, їх кровообіг порушується.

Фахівці перераховують такі можливі наслідки малих розмірів передодня:

 1. Зубощелепні деформації
 2. Формування неправильного зубного прикусу
 3. Запальні процеси слизової оболонки в зонах вираженого натягу ясен
 4. Надмірна зубна рухливість
 5. Недорозвинення верхньої щелепи
 6. Порушене звуковимову
 7. Атрофічні зміни, рецесія ясен
 8. Поява неприємного запаху з рота
 9. Утворення патологічних зубоясенних каналів
 10. Оголення зубних коренів і шийок в зонах прикріплення зв’язок і тяжів
 11. Хвороби пародонту – пародонтит, маргінальний періодонт, гінгівіт

Вестибулопластика

Вестибулопластика

Показання до проведення вестибулопластики

Фахівці рекомендують проведення вестибулопластики в наступних випадках:

 • При підготовці до клаптевим оперативних втручань
 • При підготовці до зубного протезування
 • При усуненні естетичного дефекту
 • При запобіганні або усунення атрофічних змін і рецесії ясен
 • При запобіганні або лікуванні хвороб пародонта
 • При хірургічної підготовці до лікування у ортодонта.
 • Апаратне усунення проблеми неефективно без втручання з метою поглиблення передодня ротовій порожнині, так як припаює губи повертає альвеолярний відросток і зуби в початкове положення
ВАЖЛИВО: Вартість вестибулопластики в різних закладах становить 3-10 тисяч рублів. Ціна операції залежить від рівня поглиблення ротового передодня, вартості застосовуваних матеріалів, обраної методики і кваліфікації фахівця.

Протипоказання до проведення вестибулопластики

Фахівці не рекомендують проведення вестибулопластики в наступних випадках:

 • Остеомієліт
 • Нещодавно перенесена променева терапія в зоні шиї або голови
 • Хвороби крові – гемофілія, лейкози
 • Онкологічні недуги
 • Ускладнений і множинний карієс зубів
 • Церебральні патології
 • Хронічні рецидивні хвороби слизової оболонки ротової порожнини
 • Колагенози, спадкова схильність до появи келоїдних рубців

Підготовчий етап вестибулопластики

Успішне проведення вестибулопластики в області нижньої щелепи багато в чому залежить від досвіду і кваліфікації фахівця, але й пацієнт повинен поставитися до операції максимально серйозно і дотримуватися всі лікарські рекомендації з гігієни ротової порожнини, особливо це стосується якості чищення зубів. Існує кілька обов’язкових правил підготовки до операції:

 1. Використання для чищення зубів щіток мінімальної або середньої жорсткості
 2. Останній прийом твердої їжі за 4-6 годин до початку втручання
 3. Відмова від прийому будь-яких медикаментозних препаратів, крім ліків, призначених спеціалістом. Якщо прийом препаратів мав місце, про це необхідно повідомити лікаря. Особливо це стосується знеболюючих препаратів
 4. Позитивний психологічний настрій на втручання. Якщо пацієнт переживає за хід і результат операції, проводиться консультація з лікарем, де обговорюються всі складні її моменти і вірогідний результат. Позитивно налаштований пацієнт легше переносить дискомфорт відновлювального періоду і швидко реабілітується
ВАЖЛИВО: Іноді після операції пацієнти відчувають відчуття стороннього предмета за областю губи, може змінюватися лицьовій овал, з’являється відчуття стягування. Все це проходить в найкоротші терміни при дотриманні рекомендованого фахівцем режиму.

Методики проведения вестибулопластики

На даний момент корекція порожнини рота виконується декількома методиками.

Вестибулопластика по Кларку

Дана методика – один з найпоширеніших варіантів проведення вестибулопластики. В основному вона виконується на великий області передодня порожнини рота. У більшості випадків методика по Кларку застосовується, за словами фахівців, з метою корекції верхньощелепної області. В ході операції пацієнтові виконується знеболювання, після чого фахівець виробляє розсічення зони між рухомою слизовою оболонкою і яснами, не зачіпаючи окістя, глибина розрізу при цьому дорівнює глибині слизової оболонки.

Далі за допомогою ножиць фахівець хірургії виконує відшаровування слизової оболонки губи, глибина впливу при цьому становить не більше сантиметра. Після цього м’язи та сухожилля переносяться глибше в бічному і фронтальному ділянках уздовж окістя. Операція має на увазі видалення одиночних волокон м’язів. В кінці втручання виконується пришивання клаптя слизової оболонки до області окістя за допомогою кетгуту на повну глибину формованого ротового передодня. В області альвеолярного відростка з’являються дефекти і рани, тому його покривають спеціальною плівкою, необхідної для його захисту протягом декількох тижнів відновного періоду після операції.

Вестибулопластика по Едлану-Мейхер

Дана методика відрізняється стійким результатом, але має недолік – оголення внутрішньої сторони губи в зоні ротового передодня. Вестибулопластика по даній методиці використовується фахівцями для корекції нижньощелепний області. На початку операції пацієнта знеболюють, після чого проводиться розсічення слизової оболонки паралельно вигину дуги кістки. Далі фахівець відшаровує клапоть слизової оболонки в напрямку щелепи від лінії розрізу. Зсув м’язів і сухожиль проводиться на деякій глибині. При наявності залишків м’язових волокон на окістя або в області раневого клаптя їх видаляють. В кінці втручання хірургом фіксується клапоть слизової оболонки в формованому ротовом напередодні, на поверхню рани проводиться накладення захисної пов’язки. Методика по Едлану-Мейхер характеризується реабілітацією за 2 тижні.

Вестибулопластика в модифікації Шмідта

Дана методика вестибулопластики не має на увазі відшарування надкостнічних тканин. В ході операції фахівець виробляє відсікання тяжів і м’язів в напрямку, паралельному окістя. Далі вільні кінчики клаптя занурюються вглиб формованого передодня порожнини рота, де їх необхідно зафіксувати за допомогою швів.

Вестибулопластика по Глікману

Дана методика відрізняється універсальністю, її застосовують для локалізованої і великої корекції. Фахівцем виконується розсічення в області прикріплення губи, після чого проводиться відшарування м’яких тканин. Глибина впливу – до 1,5 сантиметра. В кінці операції сформований вільний край необхідно підшити до створеного поглиблення.

Тунельна Вестибулопластика

Дана методика застосовується для корекції нижньої і верхньої щелеп і відрізняється малоінвазивністю, так як в ході втручання виконуються лише 3 малих розрізу, доступ до слизової оболонки обмежений. Один розріз виконують близько вуздечки, другий і третій розрізи спрямовані горизонтально до області премолярів. В ході операції скорочується площа поверхні рани, що означає швидке загоєння ран приблизно через 9-11 днів.

Лазерна Вестибулопластика

Проведення вестибулопластики за допомогою лазера – інноваційна методика. Даний варіант є самим малоінвазивним з усіх методик, але дозволяє розширити ротовий переддень і збільшити охоплення фіксованих ясен. До переваг методики фахівці відносять:

 • Малі розміри або відсутність набряклості
 • Висока точність розрізів
 • Відсутність кровотечі
 • Зниження рівня патогенної мікрофлори
 • Зниження мікроциркуляції стінок судин
 • Прискорена тканинна регенерація
 • Мінімальні розміри і кількість рубців після операції

Хід операції

Перед Вестибулопластикою фахівець здійснює знеболювання пацієнта. Якщо це дитина, то застосовується внутрішньовенна або інгаляційна анестезія, для дорослих використовують місцеву анестезію. Операція триває від 40 хвилин до години. Залежно від обраної методики проведення втручання лікар виконує потрібні розрізи, відсуваючи від окістя жирову і м’язову тканину. Якщо потрібно, виконується висічення м’язових тяжів. У підсумку до звільнилася окістя прикріплюється клапоть слизової оболонки, а на поверхню рани хірург накладає асептичну пов’язку.

ВАЖЛИВО: Вестибулопластика по Кларку – один з найпоширеніших варіантів проведення вестибулопластики. В основному вона виконується на великий області передодня порожнини рота.

Вестибулопластика

Реабілітаційний період після вестибулопластики

 1. Протягом 3 днів після операції проводиться чистка зубів тільки за допомогою щітки з м’якою щетиною, зубна паста не використовується
 2. Необхідно полоскати рот щадящими антисептичними розчинами
 3. Починаючи з 4 дня, коли на поверхні рани утворюється тонка плівка, дозволяється повноцінне проведення гігієни порожнини рота
 4. Дієтичне харчування протягом 2 тижнів: відмова від гострої, кислої, гарячої їжі, молочних продуктів, алкоголю, мінімум спецій і солі. Перевага віддається протертим продуктам і пюре
 5. Полоскання ротової порожнини антисептиком і водою після всіх прийомів їжі
 6. Щоденне проведення гімнастики – надування губ, зовнішнього пальцевого масажу, проведення язиком між яснами і губою. Досить 5 підходів вправ по 2 хвилини. Крім цього, корисний для відновлення тканин гідромасаж
 7. Обмеження фізичних навантажень
 8. Відвідування стоматолога з рекомендованої фахівцем частотою для швидкої діагностики і усунення будь-яких патологічних процесів

Ускладнення після вестибулопластики

Фахівці перераховують наступні можливі ускладнення після вестибулопластики:

 • Кровоточивість. В даному випадку застосовують кровоспинні препарати і компреси на перший час після операції
 • Знижена чутливість нервових закінчень. Усунення проблеми триває від півроку до 9 місяців. Відновленню сприяє гімнастика і фізіотерапевтичні процедури, наприклад, фонофорез і диадинамотерапия
 • Рецидивні тяжі, рубці. Вони усуваються хірургічної маніпуляцією з метою видалення рубців
 • Лігатурні свищі в області перехідної складки. Припускають зняття залишилися від швів ниток
 • Набряк нижньощелепних м’яких тканин. Проходить самостійно без додаткового втручання

Вважається, що найбільш виражений набряк тканин на 3 день після операції, що є нормою. Інші ускладнення виникають через порушення пацієнтом рекомендацій лікаря. Іноді пацієнти відчувають відчуття стороннього предмета за областю губи, може змінюватися лицьовій овал, з’являється відчуття стягування. Все це проходить в найкоротші терміни при дотриманні рекомендованого фахівцем режиму.

Вестибулопластика

Стоматологія “Альба Денс” Миколаїв

У стоматології Альба Денс Вам надійно і безболісно вилікують зуби і пародонтоз.

Увага
Інформація, опублікована, призначена лише для ознайомлення. Обов’язково проконсультуйтеся з кваліфікованим фахівцем в стоматології Альба Денс, щоб не завдати шкоди своєму здоров’ю!

Основна