Періодонтом називають комплекс зв’язок і тканин, що оточують корінь зуба. Вони фіксують його, забезпечують харчування, захищають від інфекцій і розподіляють жувальну навантаження. Захворювання періодонта вкрай неприємні і дуже небезпечні, а їх лікування вимагає від лікаря чіткості й акуратності.

Апікальний періодонтит зуба – що це таке?

Діагноз «періодонтит» ставлять, коли у пацієнта запалюються тканини періодонта близько апекса кореня зуба, тому його називають апікальним. Воно зачіпає глибинні ясенні і кісткові структури, тому лікувати його непросто – на відміну, наприклад, від карієсу. Проте це захворювання вимагає негайного втручання, адже якщо пацієнт не поспішає з лікуванням апикального періодонтиту, то він ризикує зіткнутися з неприємними наслідками захворювання: появою гранульом і кіст, руйнуванням альвеолярної кістки, а в найважчих випадках – навіть з сепсисом.

Апікальний періодонтит: патогенез

Чому з’являється запалення в білякоренневій зоні? Патогенні бактерії в тканинах – це найвірогідніша причина виникнення апикального періодонтиту. Його називають інфекційною формою періодонтиту, він є логічним продовженням не лікування карієсу, який згодом переростає в пульпіт. Якщо пацієнт продовжує ігнорувати симптоми і не звертається за лікуванням, пульпа відмирає, відкриваючи хвороботворним бактеріям прохід до періодонта через апікальний отвір.

Ще однією причиною захворювання може стати механічне пошкодження – удар, забій, зсув або перелом зуба. Тоді пацієнту ставлять діагноз травматичний періодонтит.

Третя причина – проникнення їдких сильнодіючих речовин в навколокореневих тканин, наприклад, медикаментів. У більшості випадків це наслідок лікарської помилки, найчастіше – неакуратне лікування пульпіту. Такі випадки називають апікальним періодонтитом медикаментозного характеру.

Апікальний періодонтит

Види і симптоми апикального періодонтиту

Залежно від того, як протікає запальний процес, виділяють два види захворювання: гострий періодонтит і хронічний періодонтит. Другий завжди є наслідком першого: якщо гостре запалення не вилікувати вчасно, то воно має всі шанси перейти в хронічну форму.

Симптоми гострого апікального періодонтиту пульпарного походження важко припустити – вони здатні доставити пацієнта безліч неприємних хвилин. Гострий період, як правило, супроводжується наступними станами:

 • тягнучим болем в області ураженого зуба, яка з часом посилюється, стає пульсуючим, може віддавати в інші частини обличчя;
 • набряком м’яких тканин, збільшенням лімфовузлів;
 • підйомом температури;
 • головним болем.

Апікальний періодонтит

Тривалість гострого апікального періодонтиту становить від 2 днів до 2 тижнів. При відсутності відповідного лікування можливі два варіанти: або хвороба прогресуватиме, захоплюючи все більше тканин, або перейде в хронічну стадію. Клініка хронічного апікального періодонтиту виглядає наступним чином:

 • біль в області ураження несильний або відсутній зовсім, а також може проявлятися при натисненні або накусуванні;
 • може спостерігатися невеликий набряк тканин;
 • можливий неприємний запах з рота;
 • хворий зуб чутливий до температурних впливів.

Хронічний перебіг хвороби може супроводжуватися гострими періодами. При загостренні хронічного апікального періодонтиту спостерігаються ті ж симптоми, що і в гострій формі.

Діагностика апікального періодонтиту

Слід пам’ятати, що симптоматика апикального періодонтиту схожа з симптоматикою деяких інших захворювань порожнини рота: пульпіту, синуситу, прикореневій кісти і інших. Для точної постановки діагнозу необхідні наступні дослідження:

 • Електроодонтометрія – допомагає оцінити ступінь некрозу пульпи;
 • рентгенографія – дозволяє побачити зміни тканин в апікальній області; для хронічного апікального періодонтиту рентген – кращий спосіб діагностики, а ось гостре запалення на ранній стадії він може і не виявити;
 • аналіз крові – додатковий метод діагностики. При апікальному періодонтиті спостерігається підвищення рівня лейкоцитів і СОЕ.

Апікальний періодонтит

 

Методи лікування апікального періодонтиту зуба

Як лікувати хронічний періодонтит і чим відрізняється методика лікування гострого апікального періодонтиту? В обох випадках пацієнту потрібно кілька візитів до лікаря, так як терапія проводиться в кілька етапів.

 1. Перший етап: розтин зуба, ретельне очищення зубних каналів від залишків некротизированной пульпи і ділянок, уражених карієсом. Розширення каналів.
 2. Другий етап: купірування запалення. Проводиться шляхом заповнення каналів антисептичними і протизапальними матеріалами. Додатково лікар може прописати лікувальні полоскання, а в запущених випадках – курс антибіотиків.
 3. Третій етап: пломбування каналів і контроль результатів лікування за допомогою рентгенографії.

Апікальний періодонтит

В особливо складних випадках може знадобитися хірургічне втручання, яке відкриває доступ до ураженого кореня через отвір в альвеолярної кістки. Якщо ж жоден з методів лікування не приніс результатів, зуб видаляють.

Ускладнення після лікування апікального періодонтиту

Лікування гострого апікального періодонтиту – досить складний процес, що вимагає від лікаря акуратності і зосередженості. Як будь-яке втручання, він може призводити до ускладнень при несприятливому збігу обставин. На які симптоми після лікування апікального періодонтиту варто звернути увагу?

 1. Різкий біль, що виникає відразу після закінчення дії анестезії, може говорити про те, що при заповненні коренів пломбувальний маса вийшла за межі зуба і тисне на ясна. Також є ймовірність перфорації кореня і отлома тонкого кінця ендоскопічного інструменту в кореневому каналі.
 2. Після закладки ліків в канали зуб болить при натисканні, а ясна трохи набрякли. Ці симптоми сигналізують про те, що лікар використав сильнодіючі ліки, що подразнює тканини періодонта. Також це може бути ознакою алергічної реакції.

Однак в більшості випадків своєчасно розпочате лікування апікального періодонтиту закінчується благополучно і не викликає ускладнень.

Стоматологія “Альба Денс” Миколаїв

У стоматології Альба Денс Вам надійно і безболісно вилікують зуби і пародонтоз.

Увага
Інформація, опублікована, призначена лише для ознайомлення. Обов’язково проконсультуйтеся з кваліфікованим фахівцем в стоматології Альба Денс, щоб не завдати шкоди своєму здоров’ю!

Хвороби зубів

ПеріодонтитСтоматологія в Миколаєві Альба ДенсСтоматологія Миколаїв