У нормі зуби добре переносять  тиск, більш того, достатня жувальна навантаження – обов’язкова умова для підтримки здоров’я ротової порожнини. Але буває і по-іншому, коли навіть невелика натискання викликає вкрай хворобливі відчуття.

Основні причини

Біль – це своєрідна «сигналізація» організму, що привертає увагу до збоїв в його роботі. Ротова порожнина – не виняток: якщо на вигляд здоровий зуб болить при натисканні, це говорить про те, що з ним щось трапилося. Як правило, причина – в пошкодженні коронки, кореня, ясен або ж в наявності запального процесу. А ось провокуючі фактори можуть бути найрізноманітнішими: травми, інфекції, недостатня гігієна і навіть лікарські помилки.

Зуб болить при натисканні на нього: після депульпірованія (видалення нерва)

Пульпа – це нервові волокна і судини, що забезпечують чутливість і харчування зуба. Після їх видалення зуб вважається мертвим, і може здатися, що це рішення будь-яких проблем, адже навряд чи буде хворіти мертвий зуб. Це не так. Депульповані зуб може турбувати, причому відразу з кількох причин:

 • якщо стоматолог, прочищаючи канали, допустив прокол кореня;
 • коли тонкий кінець ендоскопічного інструменту обламується і залишається всередині каналу;
 • в разі, якщо зубні канали не були вичищені до кінця і в них залишилася інфекція.

У перших двох випадках біль буває досить різкою: депульповані зуб болить не тільки при натисканні, але навіть при легкому дотику. Якщо стоматолог неякісно прочистив канали, то хворобливість з’являється через якийсь час. У будь-якому випадку зуб без нерва, який викликає дискомфорт, це привід для повторного візиту в стоматологічний кабінет.

Болить зуб при натисканні

Зуб болить при натисканні після пломби

Несильний біль після того, як лікар поставив пацієнту пломбу, – це нормально: під час санування порожнин, порушених карієсом, тканини отримують мікротравми. Стан легко купірується анальгетиками і проходить саме за 2-3 дня. Але якщо запломбований зуб болить при натисканні досить сильно, значить, справа в одній з п’яти причин:

 • висока пломба – порушується оклюзія, зуб відчуває надмірний тиск і стає болючим;
 • пульпа зуба отримала опік при обробці пломби фотополімерною лампою;
 • між пломбою і емаллю виник зазор, в який потрапили бактерії і частинки їжі, що викликали запалення;
 • недостатньо ретельно висвердлені уражені карієсом порожнини, і він з’явився знову;
 • виникла алергія на пломбу.

Якщо зуб під пломбою болить при натисканні, це означає, що потрібно знову записатися до лікаря і запломбувати заново.

Болить зуб при натисканні

Лікований зуб болить при натисканні після пломбування каналів

Робота з корінням вимагає від лікаря точності та акуратності. Якщо він неправильно оцінив глибину каналів, то не можна виключити такі ускладнення:

 • зуб без нерва болить при натисканні, якщо матеріал пломби вийшов за апекс кореня, потрапив в ясна і тисне на неї;
 • коли канали, навпаки, заповнені не повністю, з часом в пустотах може початися запалення. Якщо після відвідування лікаря пройшло багато часу, а зуб ниє і болить, то справа саме в незадовільному заповненні каналів.

Зуб під коронкою болить при натисканні

Коронки і мостовидні протези теж здатні доставляти своєму власникові безліч неприємних моментів. У нормі під коронкою може відчуватися дискомфорт кілька днів після установки, але в міру адаптації біль поступово проходить. Якщо ж через місяць зуб як і раніше сильно ниє і болить при натисканні, а також якщо біль під коронкою виникла раптово, це привід звернутися до лікаря.

Основних причин чотири:

 • коронка розхиталася, під нею скупчилися частинки їжі і наліт, почалося запалення;
 • коронка тріснула або розкололася;
 • під коронкою неякісно обточено зуб;
 • форма коронки підібрана неправильно, вона тисне на сусідні зуби або ясна.

Болить зуб при натисканні

Здоровий зуб болить при натисканні

Що робити, якщо при натисканні болить зуб, який не брали під санацію, не депульпований, і який не свердлили і не навантажували коронкою? Так, і таке буває. Ось кілька причин, за якими болючим може бути абсолютно на перший погляд здоровий зуб.

 • Пародонтит. Це запальне захворювання тканин навколо зубів. При натисканні болять і ясна, і зуб одночасно. Якщо не вжити заходів, то прогресуючий пародонтит призведе до скорочення обсягів ясна і навіть кістки, і тоді зуб буде хитатися і може випасти.
 • Надмірна чутливість емалі. Її провокує хімічне відбілювання зубів, після якого навіть зуб з нервом може нити при накусиваніі, вживанні холодних і гарячих напоїв. Зуби з запломбованими каналами подібної проблеми позбавлені. Зробити емаль менш чутливою можна вдома, застосовуючи ремінералізує гелі та зубні пасти.
 • Видалення зуба. Після операції може боліти сусідній здоровий зуб. Це пов’язано з пошкодженням м’яких тканин і не вимагає ніякої додаткової терапії крім тієї, що призначив лікар.

Болить зуб при натисканні

Що робити, якщо сильно болить зуб при натисканні?

Біль майже завжди супроводжує реабілітаційний період після стоматологічного втручання. Якщо пацієнт дотримується рекомендацій лікаря, дискомфорт через 2-4 дня зникає сам собою, проте в деяких випадках біль може сигналізувати про ускладнення. Пацієнту варто прийти на повторний прийом, якщо:

 • відразу після того, як «відійшла» анестезія, з’являється сильний і різкий біль;
 • після лікування пройшло більше тижня, а зубний біль не проходить;
 • реабілітаційний період пройшов нормально, але через 1-3 місяці знову з’явилися больові відчуття.
Найголовніше – не терпіти, а розібратися, звідки біль. В цьому Вам допоможуть фахівці стоматології в Миколаєві “Альба Денс”

Стоматологія “Альба Денс” Миколаїв

У стоматології Альба Денс Вам надійно і безболісно вилікують зуби і пародонтоз.

Увага
Інформація, опублікована, призначена лише для ознайомлення. Обов’язково проконсультуйтеся з кваліфікованим фахівцем в стоматології Альба Денс, щоб не завдати шкоди своєму здоров’ю!

Хвороби зубів

Стоматологія в Миколаєві Альба ДенсХвороби ясен