Болить зуб після видалення нерва


Видалення нерва – операція поширена, нескладна і добре відпрацьована стоматологами. У більшості випадків пацієнт навіть не відчуває неприємних відчуттів: з місцевою анестезією процес депульпації зуба відбувається практично безболісно. Несильний біль протягом 2-3 днів після втручання – теж норма, але якщо зуб продовжує турбувати і після закінчення цього терміну, то в наявності привід для занепокоєння.

Чи може боліти зуб після видалення нерва?

Зубний нерв, або пульпа, – це тонкий пучок з нервів, зв’язок і кровоносних судин, який заповнює внутрішню порожнину зуба. Він відповідає за кровопостачання і чутливість, допомагає підтримувати міцність емалі і служить бар’єром для інфекцій. Каріозні процеси в порожнині рота можуть призводити до запалення пульпи – так званому пульпіту. Щоб запалення не поширився за межі зубного кореня, стоматолог під місцевою анестезією проводить видалення нерва, прочищає канали та пломбує зуб. Після цієї операції він повністю втрачає чутливість: перестає реагувати, наприклад, на гаряче і холодне.

Здавалося б, зуб, позбавлений нервових закінчень, не здатний принести своєму власникові неприємних відчуттів, але не дивлячись на це в стоматологічні клініки і раніше звертаються пацієнти, у яких болить зуб після видалення нерва. Так чому ж це трапляється?

Удаление нерва и чистка каналов в картинках

Скільки болить зуб після видалення нерва?

Слід зауважити, що біль протягом кількох днів після видалення нерва і пломбування каналів – це природна реакція організму на втручання. Стоматологи називають такий стан післяпломбувальним болем. Під час процедури вилучення пульпи і обробки каналів неминучі мікротравми навколишніх тканин, тому після закінчення дії анестезії пацієнт може відчувати неприємні відчуття. У нормі вони легко знімаються анальгетиками і поступово сходять нанівець.

Про ускладнення свідчать такі симптоми:

 • через 5-7 днів після видалення нерва зуб болить, як і раніше;
 • біль сильна і різка;
 • знеболюючі препарати не знімають біль;
 • запалилися ясна;
 • піднялась температура;
 • заболіла голова;
 • біль поширилася на інші зуби.
В цьому випадку слід негайно звернутися до лікаря, щоб він зробив рентген або КТ і з’ясував причину ускладнення.

Основні причини

Так чому ж болить зуб після видалення нерва? У більшості випадків до цього призводить неякісна робота стоматолога. Якісна обробка каналів вимагає точності, акуратності і відмінного володіння технікою, а неуважність і недбале ставлення тягнуть за собою помилки в лікуванні, які в свою чергу призводять до дуже болючим ускладнень.

Наведемо можливі причини болю після видалення нерва.

Канали не повністю закриті пломбувальним матеріалом

Якщо лікар помилився, оцінюючи глибину каналів, і не запломбував їх повністю, то з часом в пустотах можуть зібратися бактерії і спровокувати запальний процес. Така помилка проявляє себе не відразу: досить довго пацієнту може здаватися, що все добре. Однак деструктивні процеси рано чи пізно все одно виявляться – як правило, різким болем, яка з’являється сама по собі або при натисканні на зуб. Запалення в незакритих каналі може привести до руйнування кореня зуба, утворення гранульоми або кісти.
Ошибка при пломбировке канала на рентгене

Пломбувальний матеріал вийшов за межі кореня

Одне з найпоширеніших ускладнень, при якому після видалення нерва зуб болить при натисканні і надкусиваніі їжі. Ситуація прямо протилежна попередньої: в цьому випадку причиною болю в зубі після видалення нерва стає не недолік пломбувальної пасти в каналі, а її надлишок. Паста потрапляє в щелепних кісток, викликаючи роздратування, запалення і імунну відповідь організму на чужорідне тіло. Біль з’являється відразу ж після обтурації (заповнення) каналів, і її інтенсивність безпосередньо залежить від кількості пасти, що вийшла за межі кореня зуба: чим більший об’єм чужорідного тіла в щелепної кістки, тим сильніше неприємні відчуття.

Пломбировочный материал за пределами канала на рентгене

Кінець стоматологічного інструменту обламався і залишився в каналі

Таке теж трапляється. Для вилучення пульпи і обробки каналів використовуються дуже тонкі інструменти, які вимагають від лікаря високої точності дій. Якщо маніпуляції проводяться з надлишковим тиском на інструмент, без використання спеціального гелю для змащення або просто неакуратно, то тонкий кінець ендодонтичного інструменту може відламана і залишитися в кореневому каналі. Тоді буде перекритий доступ в канал, і стануть неможливі його якісна обробка і пломбування. Згодом це обов’язково призведе до запалення, болю і руйнування кореня зуба.

Обломки инструмента в канале на рентгене

При обробці каналів сталася перфорація кореня зуба

Перфорація – це прокол стінки кореня при обробці каналу ендодонтичним інструментом. Він небезпечний сам по собі: може привести до запалення і нагноєння тканин в області проколу, але також через отвір в щелепних кісток може потрапити пломбувальний матеріал з усіма витікаючими наслідками. Через анестезії пацієнт не відчує момент проколу, проте після закінчення дії знеболюючих препаратів обов’язково відчує різкий біль. Вона практично не знімається анальгетиками.

Перфорация корня зуба на рентгене

Каріозні порожнини були висвердлені не до кінця

Ще один «відкладений» варіант ускладнення після видалення нерва, коли лікар через недогляд залишає в зубі уражені карієсом тканини. Запломбований зуб може не нагадувати про себе протягом декількох тижнів і навіть місяців, але рано чи пізно неприємні відчуття обов’язково повернуться. Патогенні бактерії продовжать процес руйнування зуба, вражаючи здорові тканини, викликаючи запалення і біль.

У пацієнта трапилася алергічна реакція на компоненти пломбувальної пасти

Це єдина причина післяпломбовачних ускладнень, яка не залежить від дій лікаря. Індивідуальна непереносимість пломбувального матеріалу призводить до набряку ясна, паління, тягне болів в області втручання. Зуб після видалення нерва ниє, можуть сльозитися очі, набрякати губи і щоки, спостерігатися закладеність носа і навіть піднятися температура.

Як усунути біль?

Отже, що ж робити, якщо видалили нерв, а зуб болить, як і раніше або навіть сильніше? В цьому випадку пацієнту доведеться повернутися в стоматологічне крісло, причому лікарі рекомендують не затягувати з повторним візитом і звернутися в клініку Альба Денс в Миколаєві, де проводять лікування під мікроскопом. Як правило, лікарську помилку можна виправити, позбавивши пацієнта від болю і зберігши зуб. Повторне лікування включає наступні етапи:

З’ясування причини болю

1.В першу чергу лікар повинен зрозуміти, що привело до хворобливих відчуттів після видалення нерва. У більшості випадків відповідь на це питання дає рентгенівський знімок: на ньому видно і не до кінця запломбовані канали, і перфорація кореня, і надлишки пломбувального матеріалу, і уламки ендодонтичних інструментів в зубному каналі. Якщо ж знімок не показує ніяких лікарських помилок, значить, має місце індивідуальна непереносимість пломбувального матеріалу.

2. Усунення причини болю

Практично завжди цей процес має на увазі видалення пломбувального матеріалу, розтин порожнини зуба і тонкі маніпуляції щодо виправлення допущених помилок:

 • незакриті канали ще раз піддаються чищенню і антибактеріальної обробки;
 • зайвий пломбувальний матеріал, який вийшов за межі кореня, видаляється;
 • перфорована стінка зубного кореня закладається спеціальним матеріалом;
 • акуратно витягується застряг в каналі уламок стоматологічного інструменту;
 • видаляється пломбувальна маса, яка викликала алергічну реакцію.

3. Повторне пломбування та контроль

Після того, як причина больових відчуттів була знайдена і усунена, лікар заново проводить стандартні процедури чистки і обтурації каналів, потім порожнину зуба закривається пломбою. Щоб оцінити роботу і переконатися в тому, що на цей раз все зроблено вірно, стоматолог може призначити ще один рентген.

4. Додаткові процедури

Навіть якщо робота проведена безпомилково, не варто очікувати миттєвого позбавлення від болю: неприємні відчуття можуть тривати ще якийсь час. Тому лікар зазвичай призначає знеболюючі препарати, а якщо причина болю була в індивідуальної нестерпності пломбувального матеріалу, то ще й антигістамінні. Також для прискорення процесу реабілітації можуть бути показані полоскання, фізіотерапія та інші підтримуючі заходи.

УВАГА!!!
Біль – це захисна реакція організму. Будь-які хворобливі відчуття сигналізують нам про те, що щось не в порядку. Саме тому при виникненні болю після видалення нерва не варто терпіти і чекати, що вона пройде сама. Якщо неприємні відчуття тривають досить довго – більше 5 днів, то це привід для повторного звернення до лікаря. Характер болю може бути різним: різка, що підсилюється при натисканні на зуб або тягне, ниючий. Причини ускладнень теж бувають різними, проте рентгенограма здатна прояснити ситуацію і підказати лікаря, які дії він повинен зробити, щоб позбавити пацієнта від болю. Своєчасне втручання допомагає зберегти здоров’я зубів і якість життя пацієнта.

Стоматологія “Альба Денс” Миколаїв

У стоматології Альба Денс Вам надійно і безболісно вилікують зуби і пародонтоз.

Увага
Інформація, опублікована, призначена лише для ознайомлення. Обов’язково проконсультуйтеся з кваліфікованим фахівцем в стоматології Альба Денс, щоб не завдати шкоди своєму здоров’ю!

Лікування

Лікувати зубСтоматологія Миколаїв