Видалення зубного каменю – це процедура, яку рекомендують проходити більшості пацієнтів стоматологій, незалежно від діагнозу. Нешкідливий на вигляд наліт на емалі з часом стає причиною великої кількості захворювань. Чим раніше він буде вилучений, тим вище шанс не тільки зробити свою посмішку білосніжною, і подих свіжим, а й убезпечити себе від ускладнень, викликаних хвороботворної мікрофлорою.

Що таке зубний камінь, і чим він небезпечний?

Зубний камінь – це затверділий, наліт, який не був вчасно вилучений з поверхні емалі. Найчастіше причиною стає погана щоденна гігієна, але насправді чинників, що призводять до розмноження бактерій в порожнині рота, набагато більше:

 • Куріння – згубна звичка ускладнює стан організму в цілому, але зуби завжди страждають першими. Нікотин осідає на емалі, псує її здоровий колір, і провокує появу каменю, навіть якщо курець сумлінно чистить зуби вранці і ввечері.
 • Незбалансоване харчування – мова не тільки про солодощі та продукти з великою кількістю барвників. Жирна, солона, кисла або гостра їжа перевантажує слизову, слини стає мало, і емаль перестає очищатися природним шляхом.
 • Нестача вітамінів – це можуть бути, як сезонні авітамінози, особливо у жителів середньої смуги і північних широт, так і недолік корисних фруктів і овочів в раціоні. Сюди ж відносять любов до м’якої їжі, вона тільки посилить наліт.
 • Захворювання внутрішніх органів – часто трапляється, що зубний камінь – лише симптом іншого серйозного порушення. Це можуть бути проблеми зі щитовидною залозою, діабет і хвороби шлунково-кишкового тракту.
Цікавий факт
Тверді відкладення на емалі на 70-90% складаються з неорганічних компонентів і з’єднань, в них входять фосфати і карбонати кальцію. Решта 10-30% – чиста органіка з білків, лейкоцитів, полісахаридів та інших мікроорганізмів, які містяться в епітеліальних клітинах і людській слині.

За місцем виникнення зубний камінь буває двох видів:

 • Надясенний тип – добре видно неозброєним оком – це типові смуги, плями і оперізують кільця навколо шийки. Наліт може бути, як блідо-жовтим, так коричневим і чорним. Не представляє складності для видалення.
 • Підясенний тип – небезпечний різновид каменю, при якій велика частина поразок знаходиться в пародонтальній кишені. Часто стає причиною появи пришийкового карієсу та інших захворювань. Діагностується лише при комплексному обстеженні та за допомогою спеціального обладнання і огляду компетентним лікарем.
Небезпека зубного каменю в тому, що він часто утворюється непомітно. Протягом декількох місяців не буде ні болю, ні неприємного запаху з рота, і часто пацієнти клінік звертаються за допомогою вже з запущеними формами нальоту.

Несвоєчасно вирішена проблема стає причиною серйозних ускладнень, включаючи:

 • Середній і глибокий карієс – ті форми ураження, коли вже не обійтися без бормашини, хворобливого препарування і пломбування.

Видалення зубного каменю

 • Пародонтит – виникає через нальот, що скупчився під яснами. Наслідки непередбачувані – від кровоточивості до випадання зубів.

Видалення зубного каменю

 • Гінгівіт – запалення ясен через постійний контакт з хвороботворної середовищем. Може привести до втрат тканин і атрофії.

Видалення зубного каменю

 • Стоматит – поява афтозних виразок на внутрішній поверхні губ, небі або язику.

Видалення зубного каменю

Способи видалення зубного каменю в стоматології

На сьогоднішній день найефективнішим способом позбутися від затверділого нальоту є кабінетні процедури з використанням сучасної техніки. Тільки лікар здатний повною мірою оцінити ступінь ураження і призначити відповідну терапію:

 • Механічна чистка – буквально 20-25 років тому це був чи не єдиний спосіб зняття відкладень, коли стоматолог використовував спеціальний шліфувальний бор і ручний інструмент. Зараз метод є, скоріше, допоміжним рішенням, коли у пацієнта складна анатомія щелепи.
 • Ультразвук – поширена процедура, в якій використовується скейлер – спеціальний апарат, який створює високочастотну вібрацію, яка і очищає поверхню зубів. Вважається найбільш дешевим, безпечним і відносно ефективним методів.
Видаляючи наліт скейлером, потрібно пам’ятати, що при підвищеній чутливості емалі процедура може виявитися вкрай болючою. Щоб цього уникнути, лікар спочатку завдасть знеболюючий гель, або введе анестетик ін’єкційно.
 • AirFlow –найближча альтернатива ультразвуку, де головним робочим «інструментом» стане струмінь повітря, води і соди. Відкладення прибираються максимально делікатно, але при цьому можливі неприємні відчуття.
 • Лазерна чистка – сучасна методика, яка, хоч і вважається безболісною, але далеко не так ефективна. Лазер добре прибирає поверхневий наліт, має антибактеріальний ефект, але не може проникнути в ясенні кишені, через що доводиться проходити дві різні процедури поспіль замість однієї.
Незважаючи на те, що за допомогою лазерного променя емаль освітлюється на 2-3 тони, зняття зубного каменю не буде вважатися відбілюванням. Більш того, косметичну процедуру можна проводити при наявності будь-яких відкладень – їх потрібно попередньо зчистити, бажано за 24 години до сеансу.
 • Хімічне видалення – вважається застарілим, але досить ефективним способом. Його суть в нанесенні на поверхню зубів особливого гелю або пасти, яка пом’якшує наліт і легко забирається через 30-40 хвилин. Небезпека в тому, що склад легко перетримати, через це емаль стане пухкою, що призведе до її витончення. Тому «хімія» рекомендується тільки в запущених випадках, коли альтернатив немає.

Незалежно від обраної методики, завершуються процедури завжди однаково – проводиться фторування і полірування емалі спеціальним стоматологічним бором. Це потрібно, щоб уникнути ризики стоншування і підвищення чутливості.

Видалення зубного каменю

Полировка зуба

Чи боляче видаляти зубний камінь?

Сучасна стоматологія зробила терапію практично безболісною, але на практиці це не завжди так. Рівень дискомфорту залежить від наступних факторів:

 • Локалізація нальоту – все, що знаходиться під краєм ясен, набагато важче прибирати, іноді процедура супроводжується невеликою кровотечею через розкриті кишені.
 • Використання ручного інструменту – тут велику роль відіграє психологічний настрій пацієнта. Побоювання гострих «гачків» в роті ускладнить навіть анестезію.
 • Застарілі утворення – чим довше відкладається похід до лікаря, тим вище ймовірність, що сеанс буде довгим і болючим.

В іншому процедуру не можна віднести до складних і неприємним. У будь-який момент стоматолог може запропонувати анестезію, досить одного уколу Ультракаїн або його аналога.

Як видалити зубний камінь у дітей?

Складне питання, яке турбує велика кількість батьків. Справа в тому, що метаболізм в дитячому організмі набагато вище, тверді відкладення можуть утворитися протягом дня, після чого зубки чорніють, і з’являється характерний неприємний запах з рота. Тому, починаючи з дворічного віку, можна проводити ультразвукові чистки з знеболенням.

Після сеансу стоматолог призначає ряд профілактичних заходів, які обов’язково потрібно виконувати аж до випадання молочних зубів:

 • Підібрати в аптеці щадну пасту з активним вмістом пірофосфатів – саме дефіцит цього з’єднання провокує швидке утворення каменю у дітей.
 • Щітку потрібно міняти кожні 2 місяці – бажано, щоб це була синтетична щетина середньої жорсткості.
 • Контролювати щоденну гігієну – малюк повинен з самого раннього років розуміти, наскільки важливо чистити зуби вранці і ввечері, щоб зберегти їхнє здоров’я.
 • Утриматися від установки брекетів до 13 років, якщо немає серйозних порушень прикусу – металеві скоби ускладнять гігієнічні процедури, що призводить до різних проблем – від нальоту до карієсу.

Остання рекомендація загальна для більшості захворювань – дитячого стоматолога бажано відвідувати щомісячно, а не раз на півроку. Тільки так можна захистити дитину від більшості серйозних захворювань порожнини рота.

Як не можна видаляти зубний камінь?

Крім неконтрольованого використання народних засобів, заборонено:

 • Намагатися прибрати темний наліт зубочистками, металевими голками та іншими твердими сторонніми предметами – це призведе тільки до пошкодження емалі, але і ризику занести серйозну інфекцію і втратити зуб.
 • Продовжувати палити, захоплюватися алкоголем та іншими шкідливими звичками – на час лікування на них накладається повна заборона.
 • Ігнорувати приписання по відбілювальним пастам – якщо користуватися ними частіше, результат буде непередбачуваним, але нічим хорошим це не закінчиться.
Остаточне рішення про спосіб видалення нальоту повинен приймати досвідчений лікар. Не варто відмовлятися від попереднього обстеження, воно допоможе знайти або виключити будь-які ускладнення, які потребують термінових заходів з лікування.

Відгуки

Відгуків про кожен із способів, як видалити зубний камінь, дуже багато. Основна маса пацієнтів розповідає не стільки про самий сеанс, скільки про результат, і не найприємніших моментах, з якими доводиться стикатися:

 • Ультразвук і AirFlow часто викликають невеликі кровотечі через розриви ясенних кишень. Кров перестає йти сама по собі, але убезпечитися від запалень не завадить. Краще полоскати рот 3-4 рази на день відваром ромашки або календули, і тимчасово перейти на м’яку щітку, щоб не травмувати ясна далі.
 • Після процедури радять кілька днів утриматися від міцного чаю і кави. Емаль залишається чутливою до барвників, і може знову неприємно пожовтіти.
 • Найкраща профілактика – більше свіжих твердих фруктів. Відкушуючи яблуко, зуби отримують потрібну дозу кислот, жувального навантаження і виробленої слини, що запобігає утворенню твердого нальоту.

Подаруйте здорову і сліпучу посмішку своїм улюбленим

Стоматологія в Миколаєві «Альба Денс»

Увага
Інформація, опублікована, призначена лише для ознайомлення. Обов’язково проконсультуйтеся з кваліфікованим фахівцем в стоматології Альба Денс, щоб не завдати шкоди своєму здоров’ю!

Відбілювання та чистка

СтоматологіяСтоматологія в Миколаєві Альба Денс