Видалення зубів у дітей є справжнім випробуванням – як для маленьких пацієнтів, так і для їх батьків. Стоматологія в Миколаєві “Альба Денс” розповідає про всі тонкощі процедури, а також як ефективно допомогти дитині витримати візит до зубного лікаря.

Особливості видалення зубів у дітей

Дитяча стоматологія орієнтована на лікування і профілактику хвороб порожнини рота. При цьому важлива психологічна підтримка малюка. Фахівці повинні діяти делікатно, викликаючи довіру і позбавляючи дитину від страхів. Особливо це важливо при вимушеному видаленні зубів. Тому існує кілька негласних правил дитячого стоматолога.

 1. Не вживати слово «біль» і частку «не». Діти не сприймають заперечення і різко реагують на неприємні фрази.
 2. НЕ обговорювати деталі процедури в кабінеті. Медичні терміни і незнайомі слова лякають малюка.
 3. Постаратися приховати від очей маленького пацієнта стоматологічні інструменти. Щипці, упаковки зі шприцами і насадки для бормашини здатні довести до істерики навіть самого відважного шибеника.

Дана процедура вимагає від лікаря високого професіоналізму і великої акуратності. Одним необережним рухом він здатний пошкодити зачаток нового зуба і тканину лунки, що викличе затримку прорізування і різні зубощелепні відхилення.

Видалення зубів у дітей

Загальні показання до видалення зубів у дітей

Зубні ряди дитини формуються відповідно до певним закономірностям: спочатку прорізуються різці, слідом – моляри. Потім молочні зуби поступово змінюються постійними. Якщо цей процес відбувається правильно, без відхилень від норми, спеціально видаляти молочні зуби не потрібно. Однак існують ситуації, коли це необхідно:

 • запущений карієс;
 • остання стадія розвитку кісти на яснах;
 • важка травма зуба;
 • зуб, який не може розвинутися і прорізатися.

Видалення переднього зуба у дитини – особливо неприємна процедура, так як при цьому страждає естетика посмішки. Зазвичай до операції вдаються при наявності таких обставин:

 • оголення пульпи внаслідок перелому коронкової частини;
 • сильне руйнування зуба з неможливістю протезування;
 • запальні захворювання, що не піддаються лікуванню.

Найчастіше діткам доводиться розлучатися з зубами в жувальної зоні. Моляри схильні до руйнування більше премолярів і різців. Видалення у дитини корінних зубів, що стоять останніми в зубному ряду, ускладнене важкодоступністю і міцністю: вони досить щільно прилягають до ясен, мають широкі коріння і масивні стінки.

Іноді у дітей виникає така аномалія, як зайвий зуб, який може посунути «сусідів» і привести до викривлення всієї низки. Якщо він не заважає нормальному формуванню інших зубів, його можна залишити і спробувати вбудувати в прикус, але найчастіше вдаються до видалення сверхкомплектного зуба у дитини.

Видалення зубів у дітей

Видалення молочних зубів у дітей

Молочні зубки зберігають ясенний контур і забезпечують правильний розвиток щелепи, жувальних м’язів. Тому важливо дочекатися моменту, коли вони випадуть самі. На жаль, це відбувається не завжди, і стоматолог змушений призначити операцію, якщо є такі показання до видалення молочних зубів у дітей:

 • зубчик хитається, але не випадає вже довгий час;
 • тимчасовий зуб став причиною запалення тканин порожнини рота;
 • почав прорізатися постійний зуб;
 • на яснах утворився свищ;
 • на корені з’явилася кіста;
 • зуб зруйнувався через карієс.

Видалення переднього молочного зуба у дитини може бути пов’язано з переломами, сколами та іншими травмами, а також із запальними процесами.

Видалення постійних зубів

Видалення постійного зуба у дитини проводять тільки в наступних ситуаціях:

 • Карієс. Якщо лікар бачить, що зруйнований зубчик не підлягає лікуванню, швидше за все, він запропонує його видалити.
 • Перелом. Осколок зуба здатний травмувати слизову, його можна або відреставрувати, або видалити.
 • Скупченість. При установці брекет-системи або пластини іноді потрібно прибрати один зуб, щоб дати іншим вільно розвиватися.
 • Ускладнення після лікування. Іноді після неякісних стоматологічних процедур виникають проблеми, які вирішуються тільки за умови позбавлення від зуба.

Видалення зуба мудрості

Зазвичай зуби мудрості з’являються у віці 20 років і старше, однак у деяких випадках рекомендується видалити їх зачатки. Є такі причини видалення зачатків зубів мудрості у дітей:

 • зміщення фолікула третього моляра;
 • передумови викривлення прикусу;
 • нестача місця для зуба мудрості.

Видалення зубів мудрості дитині фахівець може порекомендувати тільки після ретельного обстеження і консультації з іншими профільними лікарями. Необхідно спочатку визначити, в якому становищі знаходиться моляр і яке місце він потім займе в щелепі.

Видалення зубів у дітей

Анестезія при видаленні зубів

У сучасних клініках для видалення зубів дітям без болю застосовуються різні види анестезії. Спеціаліст підбирає відповідний препарат відповідно до ступеня тяжкості клінічної картини. Під час операції використовується один з нижчеперелічених методів знеболення:

 • Седация – занурення в сонливий стан для зниження тривоги.
 • Аплікаційна анестезія – обробка ясна знеболюючим розчином для вилучення хиткого зубика або перед ін’єкцією.
 • Місцева анестезія – введення анестетика через укол.
 • Наркоз – використовується в складних випадках і при видаленні зубів дитині до 2 років.

Видалення зубів у дітей

Догляд після видалення зубів

Більше процедури видалення батьків лякає стан малюка після операції, оскільки вони вже покинули кабінет фахівця і залишилися з проблемою один на один. У цій ситуації у всіх мам і тат виникають практично однакові питання.

Що робити після видалення зуба у дитини?
Лікар дасть маленькому пацієнтові ватний або марлевий диск, який потрібно покласти в порожню лунку для зупинки кровотечі. Витяг молочного зуба не викликає рясного кров’яного потоку, тому через півгодини можна спокійно виймати вату, а ось видалення постійного зуба супроводжується сильною кровотечею. Поява кров’яного згустку означає, що процес загоєння йде правильно, так як він захищає кістку від попадання повітря і запобігає запалення.

Які препарати приймати?
Якщо стоматолог призначив антибіотик після видалення зуба дитині, виконуйте рекомендації і не давайте дітям інших медикаментів, щоб не спровокувати ускладнення.

Чим полоскати рот після видалення зубів дитині?
Протягом трьох діб після операції полоскати рот категорично заборонено, щоб не зрушити згусток крові і не занести інфекцію. Через три дні після видалення зуба дитині полоскати ротову порожнину можна будь-якими засобами – зміцнюють настоянками кори дерев, заспокійливими відварами трав або лікарськими розчинами.

Скільки не можна їсти після видалення зуба у дитини?
Перші кілька днів слід утримуватися від гарячих страв і кисломолочних продуктів, вживаючи тільки м’яку і рідку їжу. Жувати найкраще на протилежній від видаленого зуба стороні.

Видалення зубів у дітей

Ускладнення після операції

Не варто піддаватися паніці і дзвонити в службу швидкої допомоги при найменшому нездужанні малюка. Деякі наслідки видалення зубів ніяк не шкодять дитячому здоров’ю. Нормою вважається прояв наступних симптомів:

 1. Десна у дитини після видалення зуба болить – прикладіть лід, це знизить неприємні відчуття.
 2. У дитини після видалення зуба набряк – після третього дня він почне спадати, лід при цьому також допомагає усунути дискомфорт.
 3. Опухла щока після видалення зуба у дитини свідчить про невелике запальному процесі, який через деякий час пройде самостійно.
 4. Слабка кровотеча у дитини після видалення зуба теж не повинно викликати хвилювання, навіть на наступний день слина може бути трохи червонуватою.
 5. Невисока температура після видалення зубів у дитини – результат переживань і нервового перенапруження малюка, коли він заспокоїться, температура знизиться.

Флюс, температура і пронос після видалення зуба

Серйозніші негативні наслідки при видаленні молочного зуба у дітей можуть виникнути тільки в результаті неякісної роботи лікаря або через потрапляння інфекції. При виявленні таких ознак батьки зобов’язані негайно звернутися до фахівця

 1. Флюс після видалення зуба у дитини, що перешкоджає ковтанню, диханню і руху м’язів.
 2. Тривала кровотеча.
 3. Сильний і тривалий біль в яснах, який не проходить навіть після прийому знеболюючого.
 4. Після видалення зуба у дитини температура піднялася вище 38 градусів.
 5. Різі в животі, блювота і пронос після видалення зуба у дитини.
Уникнути операції видалення зубів у дітей можна, якщо уважно стежити за станом ротової порожнини протягом всього періоду становлення зубних рядів, контролювати якість гігієнічних процедур і регулярно водити малюків на профілактичні прийоми до стоматолога.

Стоматологія “Альба Денс” Миколаїв

У стоматології Альба Денс Вам надійно і безболісно вилікують зуби і пародонтоз.

Увага
Інформація, опублікована, призначена лише для ознайомлення. Обов’язково проконсультуйтеся з кваліфікованим фахівцем в стоматології Альба Денс, щоб не завдати шкоди своєму здоров’ю!

Стоматологія Дитяча

Дитяча стоматологіяСтоматологіяСтоматологія в Миколаєві Альба ДенсСтоматологія Миколаїв